top of page

Dobrovoľníčili sme v nemocniciDohromady sme počas niekoľkých dní odrobili 119 hodín v Univerzitnej nemocnici Martin. Keďže vieme, v akej kritickej situácii sa uprostred tretej vlny pandémie ocitol nemocničný personál, rozhodli sme sa prihlásiť ako dobrovoľníci a pomôcť im našimi vlastnými rukami.


Strach z rizikového Covid-19 prostredia musel ísť bokom, zvlášť keď vidíme prudko stúpajúce čísla nakazených a hlavne hospitalizovaných, ktorých nemá slovenské zdravotníctvo a teda ani žiadna slovenská nemocnica šancu dlhodobo zvládať.


Čo sme počas posledných dní v nemocnici videli, boli obetaví zdravotnícki aj technickí pracovníci, ktorí síce s vypätím síl, ale s oduševnením a na plné obrátky zachraňovali zdravie a životy hospitalizovaných covidových aj necovidových pacientov.


Nevieme, koľko ľudí musí ešte umrieť alebo skončiť s doživotne poškodeným zdravím, koľko zdravotníkov skolabovať alebo opustiť svoje povolanie, koľko dobrovoľníckych hodín bude treba odmakať, aby sme si ako spoločnosť uvedomili, že z tejto situácie sa s čo najmenšími škodami dostaneme jedine zodpovedným prístupom. Ten zahŕňa dodržiavanie opatrení, ktoré celosvetovo odporúčajú uznávaní odborníci a ktoré sa osvedčili v krajinách, kde umiera podstatne menej ľudí ako u nás, ale i očkovanie, ktoré je podľa vedeckých poznatkov najúčinnejší spôsob, ako predchádzať kolapsu zdravotníctva a zbytočnému množstvo úmrtí. V neposlednom rade je tiež dôležité ozvať sa, keď sa niekto rozhodne urážať či dokonca vyhrážať sa lekárom a vedcom, ktorí stoja v prvej línii v boji proti pandémii Covid-19.


Chceli by sme týmto príspevkom vyzvať verejnosť, aby sa tiež pridala k pomoci našim ťažko skúšaným zdravotníkom a pomohli tak celej spoločnosti Pomôcť môžeme hlavne tým, že sa budeme správať zodpovedne a na základe odporúčaní serióznych vedeckých autorít. A ak sa na to cítite, mate energiu a čas nazvyš, môžete sa taktiež skúsiť prihlásiť do našej martinskej alebo ktorejkoľvek inej nemocnice a vykonať veľmi dôležitý dobrý skutok.

33 views0 comments

Comments


bottom of page